Układ Słoneczny znajduje się w galaktyce zwanej Drogą Mleczną. Nie jest to jedyna galaktyka. W tej chwili oddalają się one od siebie poszerzając wszechświat. Wcześniej prawdopodobnie wszystkie galaktyki były skupione w jednym miejscu aż do wielkiego wybuchu, który nastąpił ok. 15 mld lat temu.
Układ Słoneczny powstał w chmurze gazu i pyłu, która była w kształcie spłaszczonego dysku. W środku było zgrubienie, z którego powstało Słońce.  Natomiast małe cząstki pyłu z reszty dysku krążącego wokół powstałego Słońca zderzały się ze sobą i częściowo łączyły. Rosły od rozmiarów ziaren piasku, kamieni, skał, które zderzając się tworzyły jeszcze większe obiekty. Następnie te przyciągały do siebie resztę materii i prawdopodobnie w ten sposób powstały planety, księżyce i asteroidy.  Słońce podczas gęstnienia rozgrzewało się i zaczęło świecić a wiatr słoneczny wyczyścił przestrzeń międzyplanetarną z resztek pyłu i gazu.

 Układ Słoneczny składa się ze : Słońca, 8 planet, planetoid, satelitów (księżyców), ciał meteorytowych, komet, gazu i pyłu międzyplanetarnego. Centralnym punktem Układu Słonecznego jest oczywiście Słońce (zachęcamy również do przeczytania artykułu  „Słońce” http://www.sanatoriumchemik.pl/nie-tylko-o-zdrowiu/237-slonce.html ).  Wokół Słońca po orbitach krążą, obracając się wokół własnej osi ciała niebieskie  zwane planetami. Są to : Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Do 2006 roku ostatnią planetą był Pluton. Jednak później zmienił się jego status na planetę karłowatą.
W związku z tym, że ruch Ziemi nie jest odczuwalny w starożytności uważano, że wszystkie ciała niebieskie krążą właśnie wokół Ziemi – była to teoria geocentryczna – uważana za słuszną aż do XVI wieku. Dopiero w 1543 roku Mikołaj Kopernik odkrył, że to Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca, a wokół Ziemi krąży tylko Księżyc. Była to teoria heliocentryczna. Jednak nie głosił jej, gdyż nie mógł poprzeć jej obserwacjami. Dopiero Galileusz obserwując niebo przy użyciu teleskopu (nowego wówczas wynalazku) potwierdził teorię Kopernika, co przysporzyło mu wiele kłopotów. Musiało upłynąć aż 70 lat, żeby większość uczonych się z nią zgodziło.
Wokół większości planet krążą księżyce. Są to ciała niebieskie pochodzenia naturalnego. Najwięcej ma ich Jowisz – 63.

 

 

Masz dodatkowe pytania odnośnie naszych usług
(np. leczonych schorzeń, warunków pobytu)
wejdź i zapytaj!

Dołącz do nas na:
Facebook

Czy chcesz otrzymywać informacje o ofercie i promocjach?
captcha