Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik – rehabilitacja, leczenie, wypoczynek - Ciechocinek

w Ciechocinku

Wielkanocny stół na Kujawach

Każdy region Polski ma swoje wyjątkowe potrawy. Szczególnie święta, czy rodzinne uroczystości są okazją, kiedy na stoły trafiają tradycyjne, regionalne dania. Również Kujawy mogą poszczycić się różnorodnością świątecznych potraw, a wiele z nich wpisanych jest na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na kujawskim, wielkanocnym stole podczas śniadania od wieków króluje żurek kujawski - zupa na zakwasie z mąki razowej żytniej lub owsianej. Mówiło się, że jest to strawa zarówno biednych, jak i bogatych ludzi, w zależności od tego ile kiełbasy, śmietany i okrasy mogło się do niej dodać. Żur to zupa sycąca i rozgrzewająca, która dawniej na Kujawach stanowiła codzienne śniadanie. Mimo to wybornie smakowała także na wielkanocnym stole, gdyż przygotowywana była na wywarze po gotowaniu wędzonej szynki. Obecnie w większości kujawskich domów także spotkamy wielkanocny żurek. Podawany jest on z białą kiełbasą, jajem na twardo, wędzonką, a nawet grzybami.

Inną potrawą świąteczną jest szynka kujawska z kością. Jest to cała szynka wieprzowa z golonką upieczona na piękny, złocisto-brązowy kolor i nabita goździkami. Aby ją przygotować, należy całą szynkę zapeklować w solance z soli kuchennej, a następnie ugotować i upiec. Dawniej szynkę opiekało się w piecu chlebowym, dziś w piekarniku. Dużą popularnością na Kujawach cieszył się również drób. Z potraw drobiowych wspomnieć należy, chociażby kaczkę nadziewaną po kujawsku. Nadzienie przyrządzane jest z kaczej wątróbki, skórki z szyjki, czerstwej bułki, odrobiny wody, drobno posiekanej natki pietruszki i cebulki oraz soli i pieprzu. Tak upieczoną kaczkę zarówno dawniej, jak i teraz podaje się z ziemniakami, zapiekanymi buraczkami ćwikłowymi lub kapustą gotowaną na słodko. Na wielkanocnym stole nie może  oczywiście zabraknąć słodkości. Na Kujawach najbardziej popularne wyroby cukiernicze, wpisany oczywiście na listę produktów tradycyjnych to jest znany od kilku wieków i ściśle związany z tradycją Świąt Wielkiej Nocy mazurek orzechowy oraz kujowiok, czyli wielkanocna baba drożdżowa posypana cukrem pudrem lub polana białym lukrem. Na kujawskich, wielkanocnych stołach główne miejsce zajmuje święconka. Nie brakuje różnego rodzaju pieczonych mięs, wędlin, sałatek, białej kiełbasy i ćwikły z chrzanem.

Sanatorium Uzdrowiskowe "Chemik" w Ciechocinku corocznie organizuje turnus wielkanocny, dbając o wyjątkowy i tradycyjny charakter tego święta. Goście niosą do poświęcenia przygotowane przez kuchnię kosze wielkanocne, aby w niedzielny poranek usiąść wspólnie przy świątecznym stole i poczuć magię świąt.