Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik – rehabilitacja, leczenie, wypoczynek - Ciechocinek

w Ciechocinku

Efektywny wypoczynek

Jak odpoczywać by faktycznie wypocząć? Wypoczywanie jest sprawą bardzo indywidualną, tak samo jak praca i inne sfery życia człowieka. Oznacza to, że każda osoba może efektywnie wypoczywać i regenerować siły w zupełnie inny sposób. Nie ma jednej, takiej samej recepty na efektywny wypoczynek dla każdej osoby. Warto zauważyć, że właściwie każdy sposób wypoczywania jest dobry – tak samo aktywność na świeżym powietrzu, jak i leniuchowanie na kanapie – o ile jest odpowiedni dla konkretnej osoby i sytuacji. Sposób wypoczywania powinien być przemyślany, należy zadać sobie pytanie o własne potrzeby; o to, czego brakuje w codziennym życiu. Brak efektywnego wypoczynku przekłada się na gorsze samopoczucie, niższą wydajność, chroniczne zmęczenie i w końcu nawet problemy zdrowotne. Ważne jest zatem nie tylko wygospodarowanie czasu na odpoczynek, ale także wybranie jego właściwej formy. Ważna jest także długość wypoczynku, jeśli chodzi o oderwanie się od pracy. Mówi się, że takim ideałem są trzy tygodnie wypoczynku, ponieważ w środkowym tygodniu odpoczynek organizmu będzie najbardziej efektywny. Takie warunki daje na przykład wyjazd do sanatorium, gdzie wypoczynek połączony jest z kuracją leczniczą. Wiadomo jednak, że nie każdy i nie zawsze ma możliwość tak długiego urlopu. Warto wiedzieć, jak zagospodarować krótsze i dłuższe okresy wypoczynku, żeby był on faktycznie efektywny.

Gdy chodzi o osoby mające pracę siedzącą i wypoczywające głównie biernie, często pojawia się chęć „nadrobienia” braków w ruchu na świeżym powietrzu właśnie podczas urlopu. Nie można jednak ustalić sobie zbyt forsownego planu, niemożliwego do zrealizowania. Z pewnością aktywność na świeżym powietrzu dostarczy potężnego zastrzyku endorfin. Jednak jeśli na co dzień brak ruchu, to może się to skończyć kontuzją. Najważniejsze, żeby przed planowanym wypoczynkiem dokładnie przeanalizować swoje możliwości i dostosować do nich poziom i natężenie planowanego wysiłku fizycznego.

Warto zaplanować też zajęcia, niewymagające dużej sprawności fizycznej, a nawet elementy zupełnie biernego wypoczynku. Duże znaczenie dla planowania urlopu ma nie tylko codzienna aktywność fizyczna, ale również umysłowa. Zatem osoby, które w pracy bez przerwy trzymają rękę na pulsie, załatwiają kilka spraw jednocześnie, zarządzają zespołem i pracują pod dużą presją, na urlopie także powinny mieć czym zająć myśli; niezależnie od tego, czy pracują fizycznie czy za biurkiem. W innym przypadku, chcąc nie chcąc – przyzwyczajone do wysokich obrotów, i tak myślami wrócą do pracy.