Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik – rehabilitacja, leczenie, wypoczynek - Ciechocinek

w Ciechocinku

Kania

Kania

Temat jak najbardziej na czasie, gdyż sezon grzybowy w pełni. A my po raz kolejny przypominamy, biorąc pod uwagę ostatnią głośną sprawę zatrucia się grzybami przez całą rodzinę, że łatwo możemy się pomylić.

Kania czubajka, czy mówiąc inaczej parasolnik, sowa czy gapa, uchodzi za prawdziwy grzybowy przysmak. Panierowana i usmażona jak kotlet schabowy jest bardzo smaczna. Choć kania to powszechnie znany grzyb, często myli się ją z innymi gatunkami, w tym najgroźniejszym - muchomorem sromotnikowym. Oprócz sromotnika czubajkę, kanię można pomylić m.in. z muchomorem plamistym i sinoblaszkiem trującym.

Ruchomość pierścienia to jeden z ważniejszych znaków odróżniających kanię od podobnych, trujących grzybów, ale nie wszystkich…

Kania to grzyb blaszkowy. Kapelusz kształtem przypomina parasol - jest półkulisty, rozpostarty, u dojrzałych owocników na szczycie występuje tępy garbek, brzeg jest kędzierzawy. U młodych kani kapelusz jest kulisty, jajowaty, potem wypukły. Jego powierzchnia jest jakby popękana, pokrywają ją brązowe odstające łuski. U młodych kani kapelusz jest brązowy, później jaśnieje, stając się jasnobrązowy, płowy, kremowy, białawy.

Co różni go od muchomora? Muchomor ma wyraźny pierścień - jest biały, zwieszony i co ważne przyrośnięty do trzonu.

 

  • Kania czubajka
    Kania czubajka